- UniMachines
- ›
- Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes DURMA
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes DURMA AD-S 30175
CNC Hydraulic Press Brake DURMA AD-S 30175
| Net price | 24387 USD |
| Local tax (VAT) | 23 % |
| Company name |
Maszyneria
Sławomir Konieczko |
| Address | Wita Stwosza 18/13 |
| City | Jelenia Góra |
| Post code | 58-560 |
| region | Dolnośląskie |
| Country | Poland |
| Telephone | +48 603510566 |
| Category | Press Brakes DURMA › |
| Manufacturer | DURMA › |
CNC Hydraulic Press Brake DURMA AD-S 30175 was manufactured by the machine manufacturer DURMA. Machine DURMA AD-S 30175 was built in 2009 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 2009 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 175 t |
| Maximum bending lenght | 120.1 in |
| Number of computer controlled axles | 4 pcs |
| Maximum length of the slider stroke | 10.4 in |
| Distance between frames | 102.4 in |
| Throat depth | 16.1 in |
| Maximum approach speed | 5.5 in/s |
| Maximum bending speed | 0.393701 in/s |
| Maximum return speed | 5.1 in/s |
| Oil tank capacity | 52.8 US gallon |
| Machine height | 108.3 in |
| Machine length | 214.6 in |
| Machine width | 100.4 in |
| Machine weight | 10.8 t |
Equipment | |
|---|---|
| CYBELEC ModEva 10S | |
| CNC control | |
| Foot control | |
| Front support arms | |





















































