- UniMachines
- ›
- Mechanical Presses
- ›
- H Frame Presses
- ›
- H Frame Presses NIDEC ARISA
- ›
- H Frame Presses NIDEC ARISA S-2-500-240-120-FD
H Frame Press NIDEC ARISA S-2-500-240-120-FD
| Net price | 46049 USD |
| Local tax (VAT) | 23 % |
| Company name |
Maszyneria
Sławomir Konieczko |
| Address | Wita Stwosza 18/13 |
| City | Jelenia Góra |
| Post code | 58-560 |
| region | Dolnośląskie |
| Country | Poland |
| Telephone | +48 603510566 |
| Category | Mechanical Presses NIDEC ARISA › |
| Manufacturer | NIDEC ARISA › |
H Frame Press NIDEC ARISA S-2-500-240-120-FD was manufactured by the machine manufacturer NIDEC ARISA. Machine NIDEC ARISA S-2-500-240-120-FD was built in 2006 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 2006 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 500 t |
| Length of the bottom working table | 94.5 in |
| Width of the bottom working table | 47.2 in |
| Maximum distance between the tables (at the lower position of the slider) | 39.4 in |
| Maximum number of strokes (automatic work) | 30 1/min |
| Maximum length of the stroke of the upper table | 15.7 in |
| Adjustment of the slider | 9.8 in |
| Maximum weight of the tool mounted on the upper table | 6283.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Light curtains | |
| Lighting | |
















































