- UniMachines
- ›
- Electrical Discharge Machines
- ›
- Wire Electrical Discharge Machines
- ›
- Wire Electrical Discharge Machines FANUC ROBOCUT
- ›
- Wire Electrical Discharge Machines FANUC ROBOCUT Alfa-C400iA
Wire Electrical Discharge Machine FANUC ROBOCUT Alfa-C400iA
Wire Electrical Discharge Machine FANUC ROBOCUT Alfa-C400iA was manufactured by the machine manufacturer FANUC ROBOCUT. Machine FANUC ROBOCUT Alfa-C400iA was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5055 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum travel length X-axis | 14.6 in |
| Maximum travel length Y-axis | 10.6 in |
| Maximum travel length Z-axis | 10 in |
| Travel length U-axis (+ -) | 4.7 in |
| Travel length V-axis (+ -) | 4.7 in |
| Maximum table load | 1102.3 lb |
| Total power demand | 17.4 hp |
| Machine weight | 1.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC Series 3ii-W Model B | |




















































