- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Vertical Turret Lathes
- ›
- Vertical Turret Lathes SCHIESS FRORIEP
- ›
- Vertical Turret Lathes SCHIESS FRORIEP DKE 125
Vertical Turret Lathe SCHIESS FRORIEP DKE 125
Vertical Turret Lathe SCHIESS FRORIEP DKE 125 was manufactured by the machine manufacturer SCHIESS FRORIEP. Machine SCHIESS FRORIEP DKE 125 was built in 1972 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1972 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Diameter of the table | 55.1 in |
| Maximum turning diameter | 63 in |
| Maximum height of the workpiece | 45.3 in |
| Maximum table load | 8.8 short ton |
| Total power demand | 73.7 hp |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |










































