- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Vertical Milling Machines
- ›
- Vertical Milling Machines WMW HECKERT
- ›
- Vertical Milling Machines WMW HECKERT FSS 400 V/2
Vertical Milling Machine WMW HECKERT FSS 400 V/2
Vertical Milling Machine WMW HECKERT FSS 400 V/2 was manufactured by the machine manufacturer WMW HECKERT. Machine WMW HECKERT FSS 400 V/2 was built in 1979 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1979 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 3454 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 63 in |
| Width of the working table | 15.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 3306.9 lb |
| Power of the spindle drive | 18.8 hp |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 44.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 16.9 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 15.7 in/s |
| Machine height | 106.3 in |
| Machine length | 74.8 in |
| Machine width | 106.3 in |
| Machine weight | 4.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |













































