- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines FEHLMANN
- ›
- Universal Milling Machines FEHLMANN PICOMAX 51 CNC 2
Universal Milling Machine FEHLMANN PICOMAX 51 CNC 2
Universal Milling Machine FEHLMANN PICOMAX 51 CNC 2 was manufactured by the machine manufacturer FEHLMANN. Machine FEHLMANN PICOMAX 51 CNC 2 was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 28.7 in |
| Width of the working table | 11 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 165.3 lb |
| Power of the spindle drive | 6.7 hp |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 16.5 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 9.4 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 4.7 in |
| Machine height | 91.3 in |
| Machine length | 78.7 in |
| Machine width | 78.7 in |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |













































