- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Universal Lathes
- ›
- Universal Lathes CAZENEUVE
- ›
- Universal Lathes CAZENEUVE HBX 590
Universal Lathe CAZENEUVE HBX 590
Universal Lathe CAZENEUVE HBX 590 was manufactured by the machine manufacturer CAZENEUVE. Machine CAZENEUVE HBX 590 was built in 1988 year.
General data | |
|---|---|
| Location | France |
| region | Bas-Rhin |
| Year of manufacture | 1988 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 37.4 in |
| Turning diameter over bed (max) | 23 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 11.8 in |
| Spindle bore | 2.4 in |
| Minimum rotary speed of the spindle | 50 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 2500 1/min |
| Tailstock quill diameter | 5.5 in |
| Length of the lathe | 98.4 in |
| Width of the lathe | 51.2 in |
| Height of the lathe | 51.2 in |
| Weight of the lathe | 2.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































