- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Turret Punch Presses
- ›
- Turret Punch Presses TRUMPF
- ›
- Turret Punch Presses TRUMPF TC 500 R -1300
Turret Punch Press TRUMPF TC 500 R -1300
Turret Punch Press TRUMPF TC 500 R -1300 was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TC 500 R -1300 was built in 1992 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Baden-Württemberg |
| Year of manufacture | 1992 |
| Warranty | Warranty boot |
| Technical condition | After complete renovation |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 22 short ton |
| Maximum thickness of the sheet metal | 0.314961 in |
| Table length (X) | 81.1 in |
| Table width (Y) | 50 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 440.9 lb |
| Machine height | 98.4 in |
| Machine length | 266.1 in |
| Machine width | 240.2 in |
| Machine weight | 15101.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Siemens Sinumerik 84 | |
| CNC control | |
| Servo drive for the x-axis | |
| Servo drive for the y-axis | |
| Hydraulic slider drive | |
| Technical documentation | |









































