- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Turret Punch Presses
- ›
- Turret Punch Presses AMADA
- ›
- Turret Punch Presses AMADA Vipros 358 Q
Turret Punch Press AMADA Vipros 358 Q
Turret Punch Press AMADA Vipros 358 Q was manufactured by the machine manufacturer AMADA. Machine AMADA Vipros 358 Q was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Baden-Württemberg |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Warranty boot |
| Technical condition | After complete renovation |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 33.1 short ton |
| Maximum thickness of the sheet metal | 0.23622 in |
| Table length (X) | 81.5 in |
| Table width (Y) | 50 in |
| Maximum punching speed (number of impacts per minute) | 320 1/min |
| Accuracy of positioning | 0.003937 in |
| Machine height | 89.8 in |
| Machine length | 207.1 in |
| Machine width | 159.4 in |
| Machine weight | 14881.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |









































