- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- Turning and Milling Centers
- ›
- Turning and Milling Centers ZPS
- ›
- Turning and Milling Centers ZPS MCFV 100
Turning and Milling Center ZPS MCFV 100
Turning and Milling Center ZPS MCFV 100 was manufactured by the machine manufacturer ZPS. Machine ZPS MCFV 100 was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 25 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 40.2 in |
| Maximum feed rate in Z-axis | 0 ft/min |
| Maximum power of the main spindle (turning) | 14.7 hp |
| Length of the lathe | 106.3 in |
| Width of the lathe | 86.6 in |
| Height of the lathe | 127.6 in |
| Weight of the lathe | 8.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































