- UniMachines
- ›
- Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines JOTES
- ›
- Surface Grinding Machines JOTES SPD 30B
Surface Grinding Machine JOTES SPD 30B
Surface Grinding Machine JOTES SPD 30B was manufactured by the machine manufacturer JOTES. Machine JOTES SPD 30B was built in 1976 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 1976 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 39.4 in |
| Width of the working table | 11.8 in |
| Minimum distance from the table to the spindle axis | 4.9 in |
| Maximum distance from the table to the spindle axis | 22.6 in |
| Diameter of a new grinding wheel | 13.8 in |
| Maximum diameter of a grinding wheel | 2.5 in |
| Machine height | 8.9 in |
| Machine length | 15.7 in |
| Machine width | 8.2 in |
| Machine weight | 5.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































