- UniMachines
- ›
- Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines CHARMILLES TECHNOLOGIES
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines CHARMILLES TECHNOLOGIES Roboform 31
Sinker Electrical Discharge Machine CHARMILLES TECHNOLOGIES Roboform 31
| Category | Electrical Discharge Machines CHARMILLES TECHNOLOGIES › |
| Manufacturer | CHARMILLES TECHNOLOGIES › |
ARCHIVED AD
Sinker Electrical Discharge Machine CHARMILLES TECHNOLOGIES Roboform 31 was manufactured by the machine manufacturer CHARMILLES TECHNOLOGIES. Machine CHARMILLES TECHNOLOGIES Roboform 31 was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the table | 19.7 in |
| Width of the table | 15.7 in |
| Maximum travel length X-axis | 13.8 in |
| Maximum travel length Y-axis | 9.8 in |
| Maximum travel length Z-axis | 11.8 in |
| Machine height | 61 in |
| Machine length | 80.7 in |
| Machine width | 70.9 in |
| Machine weight | 2.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |









































