- UniMachines
- ›
- Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines CHARMILLES
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines CHARMILLES ROBOFORM 4000 DT
Sinker Electrical Discharge Machine CHARMILLES ROBOFORM 4000 DT
Sinker Electrical Discharge Machine CHARMILLES ROBOFORM 4000 DT was manufactured by the machine manufacturer CHARMILLES. Machine CHARMILLES ROBOFORM 4000 DT was built in 1994 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 1994 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 13544 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum travel length X-axis | 17.7 in |
| Maximum travel length Y-axis | 12.6 in |
| Maximum travel length Z-axis | 16.1 in |
| Machine height | 125.2 in |
| Machine length | 121.3 in |
| Machine width | 116.1 in |
| Machine weight | 3.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |









































