- UniMachines
- ›
- Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines AGIE
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines AGIE AGIETRON INTEGRAL 2
Sinker Electrical Discharge Machine AGIE AGIETRON INTEGRAL 2
Sinker Electrical Discharge Machine AGIE AGIETRON INTEGRAL 2 was manufactured by the machine manufacturer AGIE. Machine AGIE AGIETRON INTEGRAL 2 was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the table | 25.2 in |
| Width of the table | 17.7 in |
| Maximum travel length X-axis | 13.8 in |
| Maximum travel length Y-axis | 9.8 in |
| Maximum travel length Z-axis | 13.8 in |
| Maximum table load | 881.8 lb |
| Machine height | 106.3 in |
| Machine length | 85 in |
| Machine width | 88.6 in |
| Machine weight | 2.8 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Technical documentation | |













































