- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Punching Machines
- ›
- Punching Machines TRUMPF
- ›
- Punching Machines TRUMPF TruPunch 3000 (S06)
Punching Machine TRUMPF TruPunch 3000 (S06)
Punching Machine TRUMPF TruPunch 3000 (S06) was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TruPunch 3000 (S06) was built in 2008 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2008 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5714 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 20.2 short ton |
| Maximum thickness of the sheet metal | 0.251969 in |
| Table length (X) | 98.4 in |
| Table width (Y) | 49.2 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 330.7 lb |
| Maximum punching speed (number of impacts per minute) | 800 1/min |
| Maximum marking speed (number of impacts per minute) | 1000 1/min |
| Number of tools in the magazine | 18 pcs |
| Tool change time (from magazine) | 0.5 s |
| Machine height | 86.6 in |
| Machine length | 257.8 in |
| Machine width | 247.4 in |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |

-m.jpg)
-1-s.jpg)
-2-s.jpg)
-3-s.jpg)
-4-s.jpg)
-5-s.jpg)
-6-s.jpg)
-7-s.jpg)
-8-s.jpg)
-9-s.jpg)
-10-s.jpg)
-11-s.jpg)
-12-s.jpg)







































