- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Punching Machines
- ›
- Punching Machines TRUMPF
- ›
- Punching Machines TRUMPF TRUMATIC 500 ROTATION
Punching Machine TRUMPF TRUMATIC 500 ROTATION
Punching Machine TRUMPF TRUMATIC 500 ROTATION was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TRUMATIC 500 ROTATION was built in 1993 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 1993 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | At receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 24.3 short ton |
| Maximum thickness of the sheet metal | 0.23622 in |
| Maximum travel length X-axis | 98.4 in |
| Maximum travel length Y-axis | 49.2 in |
| Compressed air pressure | 87 psi |
| Machine height | 82.7 in |
| Machine length | 252 in |
| Machine width | 228.3 in |
| Machine weight | 12.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| BOSCH TRUMAGRAPH | |
| CNC control | |
| Technical documentation | |
















































