- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Punching Machines
- ›
- Punching Machines TRUMPF
- ›
- Punching Machines TRUMPF TC 3000R
Punching Machine TRUMPF TC 3000R
Punching Machine TRUMPF TC 3000R was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TC 3000R was built in 2006 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2006 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum thickness of the sheet metal | 0.251969 in |
| Table length (X) | 100.4 in |
| Table width (Y) | 50.4 in |
| Maximum travel length X-axis | 100.4 in |
| Maximum travel length Y-axis | 49.2 in |
| Number of tools in the magazine | 19 pcs |
| Maximum feed rate in X-axis | 3543.3 in/min |
| Maximum feed rate in Y-axis | 2362.2 in/min |
Equipment | |
|---|---|
| BOSH TRUMPF BASIC OF BOSC | |
| CNC control | |















































