- UniMachines
- ›
- Injection Molding Machines
- ›
- Plastics Injection Molding Machines
- ›
- Plastics Injection Molding Machines NISSEI
- ›
- Plastics Injection Molding Machines NISSEI PS 40 E 5 ASE
Plastics Injection Molding Machine NISSEI PS 40 E 5 ASE
Plastics Injection Molding Machine NISSEI PS 40 E 5 ASE was manufactured by the machine manufacturer NISSEI. Machine NISSEI PS 40 E 5 ASE was built in 1993 year.
General data | |
|---|---|
| Location | United States |
| region | California |
| Year of manufacture | 1993 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Clamping force | 50 short ton |
| Injection weight | 0 oz |
| Minimum distance between the plates for mounting the mold | 7.9 in |
| Maximum distance between the plates for mounting the mold | 19.7 in |
| Height of the plate for mounting the mold | 17.7 in |
| Width of the plate for mounting the mold | 17.7 in |
| Distance between the columns (horizontal) | 12.2 in |
| Distance between the columns (vertical) | 12.2 in |
| Length of the ejector stroke | 2.4 in |
Equipment | |
|---|---|
| NISSEI NC 9000 | |
| CNC control | |












































