- UniMachines
- ›
- Injection Molding Machines
- ›
- Plastics Injection Molding Machines
- ›
- Plastics Injection Molding Machines BATTENFELD
- ›
- Plastics Injection Molding Machines BATTENFELD BK-T 1300-630
Plastics Injection Molding Machine BATTENFELD BK-T 1300-630
Plastics Injection Molding Machine BATTENFELD BK-T 1300-630 was manufactured by the machine manufacturer BATTENFELD. Machine BATTENFELD BK-T 1300-630 was built in 1993 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Padova |
| Year of manufacture | 1993 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Clamping force | 146.1 short ton |
| Injection capacity | 21.6 in3 |
| Minimum distance between the plates for mounting the mold | 7.9 in |
| Maximum distance between the plates for mounting the mold | 17.7 in |
| Length of the injection mold stroke | 16.5 in |
| Height of the plate for mounting the mold | 27.6 in |
| Width of the plate for mounting the mold | 27.6 in |
| Distance between the columns (horizontal) | 18.5 in |
| Distance between the columns (vertical) | 18.5 in |
| Screw diameter | 2 in |
| Pump power | 29.5 hp |
| Oil tank capacity | 47.6 US gallon |
| Machine length | 190.2 in |
| Machine width | 45.7 in |
| Machine height | 77.2 in |
| Weight of the injection molding machine | 7.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Mold closing system - knee joint | |
| Mold closing system - hydraulic | |
| Mold closing system - servo motor | |
| Mold closing system - screw | |
| Technical documentation | |















































