Jig borer UNION PC 130
Jig borer UNION PC 130 was manufactured by the machine manufacturer UNION. Machine UNION PC 130 was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum boring diameter | 5.1 in |
| Length of the working table | 78.7 in |
| Width of the working table | 70.9 in |
| Maximum rotary speed of the spindle | 2500 1/min |
| Maximum table load (evenly distributed) | 27557.8 lb |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 196.9 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 118.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 47.2 in |
| Power of the spindle drive | 67 hp |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |
















































