- UniMachines
- ›
- Boring Machines
- ›
- Horizontal Boring Machines
- ›
- Horizontal Boring Machines TOS
- ›
- Horizontal Boring Machines TOS WHN 13
Horizontal Boring Machine TOS WHN 13
Horizontal Boring Machine TOS WHN 13 was manufactured by the machine manufacturer TOS. Machine TOS WHN 13 was built in 1970 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1970 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 4885 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 70.9 in |
| Width of the working table | 70.9 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 26455.5 lb |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 78.7 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 78.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 49.2 in |
| Machine height | 189 in |
| Machine length | 294.5 in |
| Machine width | 248 in |
| Machine weight | 35.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |





























































