- UniMachines
- ›
- Boring Machines
- ›
- Horizontal Boring Machines
- ›
- Horizontal Boring Machines ŠKODA
- ›
- Horizontal Boring Machines ŠKODA 160
Horizontal Boring Machine ŠKODA 160
Horizontal Boring Machine ŠKODA 160 was manufactured by the machine manufacturer ŠKODA. Machine ŠKODA 160 was built in 1978 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| Year of manufacture | 1978 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Spindle bore | 6.3 in |
| Minimum rotary speed of the spindle | 800 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 157.5 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 124 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 63 in |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |









































