- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Heavy Duty Lathes
- ›
- Heavy Duty Lathes STANKO - RYAZAN
- ›
- Heavy Duty Lathes STANKO - RYAZAN 1M65 x 5000
Heavy Duty Lathe STANKO - RYAZAN 1M65 x 5000
Heavy Duty Lathe STANKO - RYAZAN 1M65 x 5000 was manufactured by the machine manufacturer STANKO - RYAZAN. Machine STANKO - RYAZAN 1M65 x 5000 was built in 1981 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Slovakia |
| region | Bratislavský kraj |
| Year of manufacture | 1981 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 290525 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 196.9 in |
| Turning diameter over bed (max) | 41.3 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 25.6 in |
| Turning diameter in gap | 45.3 in |
| Spindle bore | 5 in |
| Workpiece weight between centers (max) | 11 short ton |
| Workpiece weight in chuck (max) | 3306.9 short ton |
| Workpiece weight with steadies (max) | 13.2 short ton |
| Power of the spindle | 29.5 hp |
| Number of the rotary speed of the spindle | 24 pcs |
| Minimum rotary speed of the spindle | 5 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 500 1/min |
| Number of feed rates | 18 pcs |
| Minimum longitudinal feed rate (Z-axis) | 0.0023622 in/s |
| Maximum longitudinal feed rate (Z-axis) | 0.0952756 in/s |
| Total power demand | 36.2 hp |
| Length of the lathe | 322 in |
| Width of the lathe | 86.6 in |
| Height of the lathe | 74 in |
| Weight of the lathe | 17.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Smooth adjustment of the spindle speed | |
| Smooth adjustment of the feed rate | |
| 4-jaw chuck | |
| Heavy duty tool holder | |
| Metric threads | |
| Inch threads | |
| Technical documentation | |











































