- UniMachines
- ›
- Hydraulic Presses
- ›
- H Frame Hydraulic Presses
- ›
- H Frame Hydraulic Presses LASCO
- ›
- H Frame Hydraulic Presses LASCO TSP 160 S
H Frame Hydraulic Press LASCO TSP 160 S
| Net price | 28610 USD |
| Local tax (VAT) | 23 % |
| Company name |
Maszyneria
Sławomir Konieczko |
| Address | Wita Stwosza 18/13 |
| City | Jelenia Góra |
| Post code | 58-560 |
| region | Dolnośląskie |
| Country | Poland |
| Telephone | +48 603510566 |
| Category | Hydraulic Presses LASCO › |
| Manufacturer | LASCO › |
H Frame Hydraulic Press LASCO TSP 160 S was manufactured by the machine manufacturer LASCO. Machine LASCO TSP 160 S was built in 1980 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 1980 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 160 t |
| Maximum force (return) | 15 t |
| Maximum force of the ejector (pressing) | 24 t |
| Machine height | 212.2 in |
| Machine length | 57.1 in |
| Machine width | 61.8 in |
| Machine weight | 22 t |
Equipment | |
|---|---|
| PLC Controller | |
| Hydraulic ejector | |
| Light curtains | |














































