- UniMachines
- ›
- Mechanical Presses
- ›
- Eccentric Presses
- ›
- Eccentric Presses WMW
- ›
- Eccentric Presses WMW PEE III 160
Eccentric Press WMW PEE III 160
Eccentric Press WMW PEE III 160 was manufactured by the machine manufacturer WMW. Machine WMW PEE III 160 was built in 1990 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 1990 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 160 t |
| Length of the bottom working table | 47.2 in |
| Width of the bottom working table | 29.9 in |
| Minimum length of the slider stroke | 0.787402 in |
| Maximum length of the slider stroke | 6.3 in |
| Adjustment of the slider | 4.7 in |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |









































