- UniMachines
- ›
- Drilling Machines
- ›
- Column Drilling Machines
- ›
- Column Drilling Machines BGU
- ›
- Column Drilling Machines BGU SB 310 S
Column Drilling Machine BGU SB 310 S
Column Drilling Machine BGU SB 310 S was manufactured by the machine manufacturer BGU. Machine BGU SB 310 S was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum drilling diameter in steel | 0.866142 in |
| Maximum spindle travel | 4.3 in |
| Maximum distance from the spindle to the table | 29.5 in |
| Number of spindles | 1 pcs |
| Minimum rotary speed of the spindle | 100 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1200 1/min |
| Length of the working table | 15.7 in |
| Width of the working table | 12.6 in |
| Total power demand | 2.1 hp |
| Machine height | 66.9 in |
| Machine weight | 0.242508 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Belt transmission of the spindle drive | |
| Mechanical transmission of the spindle drive | |
| Working table rotates around the column | |
| Flat machine vice | |
| Self-centering chuck | |
| Central lubrication | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |













































