- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers YCM SUPERMAX
- ›
- CNC Vertical Machining Centers YCM SUPERMAX V 116 A
CNC Vertical Machining Center YCM SUPERMAX V 116 A
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers YCM SUPERMAX › |
| Manufacturer | YCM SUPERMAX › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center YCM SUPERMAX V 116 A was manufactured by the machine manufacturer YCM SUPERMAX. Machine YCM SUPERMAX V 116 A was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2638 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 47.2 in |
| Width of the working table | 23.6 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 2645.6 lb |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 43.3 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 23.6 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 24.8 in |
| Machine height | 110.2 in |
| Machine length | 129.9 in |
| Machine width | 110.2 in |
| Machine weight | 10.8 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































