- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers Wagner
- ›
- CNC Vertical Machining Centers Wagner WMC 650
CNC Vertical Machining Center Wagner WMC 650
CNC Vertical Machining Center Wagner WMC 650 was manufactured by the machine manufacturer Wagner. Machine Wagner WMC 650 was built in 2002 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2002 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 31.5 in |
| Width of the working table | 17.7 in |
| Power of the spindle drive | 12.4 hp |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 16 pcs |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 1 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 25.6 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 18.9 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 20.1 in |
| Total power demand | 12.7 hp |
| Machine weight | 3.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Bahnsteuerung 802 D | |
| Electronic wheel for manual operation | |
| Smooth adjustment of the vertical spindle speed | |
| CNC vertical head - indexed axis | |
| Central lubrication | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |













































