- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers SPINNER
- ›
- CNC Vertical Machining Centers SPINNER MVC 610
CNC Vertical Machining Center SPINNER MVC 610
CNC Vertical Machining Center SPINNER MVC 610 was manufactured by the machine manufacturer SPINNER. Machine SPINNER MVC 610 was built in 2010 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2010 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - paid separately |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 040323 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 31.5 in |
| Width of the working table | 17.7 in |
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 10000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 25.6 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Machine weight | 5.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Sinumerik 840 D SL s | |











































