- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MORI SEIKI
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MORI SEIKI NV 5000 A/40
CNC Vertical Machining Center MORI SEIKI NV 5000 A/40
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers MORI SEIKI › |
| Manufacturer | MORI SEIKI › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center MORI SEIKI NV 5000 A/40 was manufactured by the machine manufacturer MORI SEIKI. Machine MORI SEIKI NV 5000 A/40 was built in 2002 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2002 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 161119 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 43.3 in |
| Width of the working table | 23.6 in |
| Power of the spindle drive | 24.8 hp |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 30 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 31.5 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 20.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 20.1 in |
| Total power demand | 80.4 hp |
| Machine weight | 6.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































