- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK Vertical Center Nexus 510C (VCN)
CNC Vertical Machining Center MAZAK Vertical Center Nexus 510C (VCN)
CNC Vertical Machining Center MAZAK Vertical Center Nexus 510C (VCN) was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK Vertical Center Nexus 510C (VCN) was built in 2003 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 2003 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2548 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 51.2 in |
| Width of the working table | 21.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 2645.6 lb |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 30 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 41.3 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 20.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 20.1 in |
| Minimum rotary speed of the horizontal spindle | 40 1/min |
| Maximum rotary speed of the horizontal spindle | 12000 1/min |
| Machine height | 109.4 in |
| Machine length | 110.2 in |
| Machine width | 111.6 in |
| Machine weight | 7.8 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Mazatrol Fusion 640 M Nexus | |

-m.jpg)
-1-s.jpg)
-2-s.jpg)
-3-s.jpg)
-4-s.jpg)







































