- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK NEXUS 410A
CNC Vertical Machining Center MAZAK NEXUS 410A
CNC Vertical Machining Center MAZAK NEXUS 410A was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK NEXUS 410A was built in 2002 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2002 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5576 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 35.4 in |
| Width of the working table | 16.9 in |
| Power of the spindle drive | 14.7 hp |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 26 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 16.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 24 in |
| Maximum rotary speed of the horizontal spindle | 12000 1/min |
| Machine height | 110.2 in |
| Machine length | 102.4 in |
| Machine width | 78.7 in |
| Machine weight | 5.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |






























































