- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAS
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAS MCV 500
CNC Vertical Machining Center MAS MCV 500
CNC Vertical Machining Center MAS MCV 500 was manufactured by the machine manufacturer MAS. Machine MAS MCV 500 was built in 1999 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1999 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 19.7 in |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Maximum feed rate in Y-axis | 19.7 in/s |
| Machine weight | 4.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |











































