- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers LK MACHINERY
- ›
- CNC Vertical Machining Centers LK MACHINERY MT800-P
CNC Vertical Machining Center LK MACHINERY MT800-P
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers LK MACHINERY › |
| Manufacturer | LK MACHINERY › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center LK MACHINERY MT800-P was manufactured by the machine manufacturer LK MACHINERY. Machine LK MACHINERY MT800-P was built in 2010 year.
General data | |
|---|---|
| Location | France |
| Year of manufacture | 2010 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 33.5 in |
| Width of the working table | 15.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 771.6 lb |
| Number of tools in the magazine | 32 pcs |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 21.7 in |
| Machine height | 137.8 in |
| Machine length | 90.6 in |
| Machine width | 98.4 in |
| Machine weight | 7.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |

















































