- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers LITZ
- ›
- CNC Vertical Machining Centers LITZ TV-500
CNC Vertical Machining Center LITZ TV-500
CNC Vertical Machining Center LITZ TV-500 was manufactured by the machine manufacturer LITZ. Machine LITZ TV-500 was built in 2015 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2015 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 3158 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 25.6 in |
| Width of the working table | 15.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 551.2 lb |
| Power of the spindle drive | 7.4 hp |
| Number of tools in the magazine | 16 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Maximum distance of the spindle from the table | 131.1 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 15.7 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 19.7 in/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 9.1 in/s |
| Minimum feed rate in X-axis | 2.4 in/s |
| Minimum feed rate in Y-axis | 2.4 in/s |
| Minimum feed rate in Z-axis | 2.4 in/s |
| Machine weight | 3086.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC OIM-MD (Typ: A02B-03 | |












































