- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURCO
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURCO BMC 30/M
CNC Vertical Machining Center HURCO BMC 30/M
CNC Vertical Machining Center HURCO BMC 30/M was manufactured by the machine manufacturer HURCO. Machine HURCO BMC 30/M was built in 1999 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 1999 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 40.2 in |
| Width of the working table | 15.7 in |
| Power of the spindle drive | 14.7 hp |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 29.9 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 18.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 24 in |
| Machine height | 98.4 in |
| Machine length | 133.9 in |
| Machine width | 86.6 in |
| Machine weight | 5.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Technical documentation | |













































