- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HERMLE
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HERMLE U 630 T
CNC Vertical Machining Center HERMLE U 630 T
CNC Vertical Machining Center HERMLE U 630 T was manufactured by the machine manufacturer HERMLE. Machine HERMLE U 630 T was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 7550 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 35.4 in |
| Width of the working table | 20.8 in |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 7000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 24.8 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Machine height | 84.6 in |
| Machine length | 94.5 in |
| Machine width | 78.7 in |
| Machine weight | 4.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































