- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DMG MORI
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DMG MORI DMU 50
CNC Vertical Machining Center DMG MORI DMU 50
CNC Vertical Machining Center DMG MORI DMU 50 was manufactured by the machine manufacturer DMG MORI. Machine DMG MORI DMU 50 was built in 2008 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2008 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 24.8 in |
| Width of the working table | 19.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 881.8 lb |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 17.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 15.7 in |
Equipment | |
|---|---|
| Liquid cooling system | |











































