- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DMG
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DMG DMU 95 monoBLOCK
CNC Vertical Machining Center DMG DMU 95 monoBLOCK
CNC Vertical Machining Center DMG DMU 95 monoBLOCK was manufactured by the machine manufacturer DMG. Machine DMG DMU 95 monoBLOCK was built in 2018 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2018 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 8190 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 39.4 in |
| Width of the working table | 29.5 in |
| Number of tools in the magazine | 60 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 20000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 37.4 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 33.5 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 25.6 in |
| Machine weight | 15.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain TNC 640 | |













































