- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DECKEL MAHO DMU
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DECKEL MAHO DMU DMU 60 MONOBLOCK
CNC Vertical Machining Center DECKEL MAHO DMU DMU 60 monoBLOCK
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers DECKEL MAHO DMU › |
| Manufacturer | DECKEL MAHO DMU › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center DECKEL MAHO DMU DMU 60 monoBLOCK was manufactured by the machine manufacturer DECKEL MAHO DMU. Machine DECKEL MAHO DMU DMU 60 monoBLOCK was built in 2006 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| Year of manufacture | 2006 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 1022-2101 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 39.4 in |
| Width of the working table | 23.6 in |
| Power of the spindle drive | 20.1 hp |
| Number of CNC controlled axles | 5 pcs |
| Number of synchronous axles | 5 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 24.8 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 22 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 22 in |
| Machine weight | 7.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| HEIDENHAIN iTNC 530 | |
| CNC vertical head - synchronous axis | |
| CNC rotary table - synchronous axis | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |



















































