- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers CHIRON
- ›
- CNC Vertical Machining Centers CHIRON FZ18W MAGNUM
CNC Vertical Machining Center CHIRON FZ18W MAGNUM
CNC Vertical Machining Center CHIRON FZ18W MAGNUM was manufactured by the machine manufacturer CHIRON. Machine CHIRON FZ18W MAGNUM was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 33.5 in |
| Width of the working table | 18.5 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 551.2 lb |
| Power of the spindle drive | 24.1 hp |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 24.8 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 15.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 16.7 in |
Equipment | |
|---|---|
| Liquid cooling system | |











































