- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Portal Milling Machines
- ›
- CNC Portal Milling Machines WALDRICH-COBURG
- ›
- CNC Portal Milling Machines WALDRICH-COBURG 17-10 FP 400 NC
CNC Portal Milling Machine WALDRICH-COBURG 17-10 FP 400 NC
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers WALDRICH-COBURG › |
| Manufacturer | WALDRICH-COBURG › |
ARCHIVED AD
CNC Portal Milling Machine WALDRICH-COBURG 17-10 FP 400 NC was manufactured by the machine manufacturer WALDRICH-COBURG. Machine WALDRICH-COBURG 17-10 FP 400 NC was built in 1984 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| Year of manufacture | 1984 |
| Warranty | Without warranty |
| Stock number | 1020-14051 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Width of the working table | 157.5 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 418878 lb |
| Power of the spindle drive | 100.5 hp |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 8 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 1000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 787.4 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 271.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 39.4 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 9.8 in/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 9.8 in/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 9.8 in/s |
| Total power demand | 388.7 hp |
| Machine height | 354.3 in |
| Machine length | 1968.5 in |
| Machine width | 511.8 in |
| Machine weight | 451.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC SYSTEM 9 | |
| Liquid cooling system | |














































