- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Portal Milling Machines
- ›
- CNC Portal Milling Machines JOBS
- ›
- CNC Portal Milling Machines JOBS LINX 35 COMPACT
CNC Portal Milling Machine JOBS LINX 35 COMPACT
CNC Portal Milling Machine JOBS LINX 35 COMPACT was manufactured by the machine manufacturer JOBS. Machine JOBS LINX 35 COMPACT was built in 2010 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Baden-Württemberg |
| Year of manufacture | 2010 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 157.5 in |
| Width of the working table | 118.1 in |
| Power of the spindle drive | 55 hp |
| Number of CNC controlled axles | 5 pcs |
| Number of tools in the magazine | 16 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 27000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 157.5 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 143.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 49.2 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 45.9 in/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 39.4 in/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 32.8 in/s |
| Total power demand | 241.3 hp |
Equipment | |
|---|---|
| HEIDENHAIN TNC 530 M | |
| Electronic wheel for manual operation | |
| Liquid cooling system | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |


















































