- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines TIGER
- ›
- CNC Milling Machines TIGER BF 150
CNC Milling Machine TIGER BF 150
CNC Milling Machine TIGER BF 150 was manufactured by the machine manufacturer TIGER. Machine TIGER BF 150 was built in 1991 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Treviso |
| Year of manufacture | 1991 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | Machine unplugged |
| Stock number | MACC.00013 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 59.1 in |
| Width of the working table | 23.6 in |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 47.2 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 33.5 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 27.6 in |
| Total power demand | 16.1 hp |
| Machine weight | 9.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| HEIDENHAIN TNC 155 | |
| Ethernet (LAN) | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |














































