- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines SCM
- ›
- CNC Milling Machines SCM Routomat 2CU
CNC Milling Machine SCM Routomat 2CU
CNC Milling Machine SCM Routomat 2CU was manufactured by the machine manufacturer SCM. Machine SCM Routomat 2CU was built in 1989 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1989 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Stock number | 14956 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 102.4 in |
| Width of the working table | 51.2 in |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 98.4 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 49.2 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 9.8 in |
| Total power demand | 14.7 hp |
Equipment | |
|---|---|
| BOSCH CC100 | |















































