- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines MAZAK
- ›
- CNC Milling Machines MAZAK VARIAX 500 5 X
CNC Milling Machine MAZAK VARIAX 500 5 X
CNC Milling Machine MAZAK VARIAX 500 5 X was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK VARIAX 500 5 X was built in 2007 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2007 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 19.7 in |
| Width of the working table | 15.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 661.4 lb |
| Power of the spindle drive | 29.5 hp |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































