- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines CORREA
- ›
- CNC Milling Machines CORREA CF17 (9685607)
CNC Milling Machine CORREA CF17 (9685607)
CNC Milling Machine CORREA CF17 (9685607) was manufactured by the machine manufacturer CORREA. Machine CORREA CF17 (9685607) was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Spain |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Warranty for 6 months |
| Technical condition | After complete renovation |
| Stock number | 9685607 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 78.7 in |
| Width of the working table | 27.6 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 7716.2 lb |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 70.9 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 31.5 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 31.5 in |
| Machine height | 95.2 in |
| Machine length | 192.4 in |
| Machine width | 120.6 in |
| Machine weight | 9.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| HEIDENHAIN TNC-426 | |
| Technical documentation | |

-m.jpg)
-1-s.jpg)
-2-s.jpg)
-3-s.jpg)
-4-s.jpg)
-5-s.jpg)
-6-s.jpg)
-7-s.jpg)
-8-s.jpg)
-9-s.jpg)
-10-s.jpg)
-11-s.jpg)
-12-s.jpg)







































