- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes SEIGER
- ›
- CNC Lathes SEIGER SLZ 570 x 2000
CNC Lathe SEIGER SLZ 570 x 2000
CNC Lathe SEIGER SLZ 570 x 2000 was manufactured by the machine manufacturer SEIGER. Machine SEIGER SLZ 570 x 2000 was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 1022-2234 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 78.7 in |
| Turning diameter over bed (max) | 22.4 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 13.4 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 275.6 in/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 393.7 in/min |
| Number of spindles | 1 pcs |
| Maximum power of the main spindle | 21.4 hp |
| Diameter of the spindle bore | 2.5 in |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 1 rpm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 2500 rpm |
| Number of CNC controlled axles | 2 pcs |
| Weight of the lathe | 4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain ManualPlus | |
| CNC technology cycles | |
| Chip transporter | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |



















































