- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAZAK
- ›
- CNC Lathes MAZAK QUICK TURN 10 N
CNC Lathe MAZAK QUICK TURN 10 N
CNC Lathe MAZAK QUICK TURN 10 N was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK QUICK TURN 10 N was built in 1986 year.
General data | |
|---|---|
| Location | United States |
| region | Illinois |
| Year of manufacture | 1986 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 21 in |
| Turning diameter over bed (max) | 17.3 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 10 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 5.9 in |
| Maximum power of the main spindle | 20 hp |
| Diameter of the spindle bore | 2.2 in |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 36 rpm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 2600 rpm |
| Total number of tools in the turret | 8 pcs |
| Weight of the lathe | 3.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| MAZAK MAZATROL CAM T-2 | |
| Chip transporter | |
| Hydraulic chuck | |
| Technical documentation | |















































