- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes KOVOSVIT MAS, a.s.
- ›
- CNC Lathes KOVOSVIT MAS, a.s. Masturn MT 32 CNC - soustruh CNC/ lathe CNC
CNC Lathe KOVOSVIT MAS, a.s. Masturn MT 32 CNC - soustruh CNC/ lathe CNC
| Category | CNC Lathes and Turning Centers KOVOSVIT MAS, a.s. › |
| Manufacturer | KOVOSVIT MAS, a.s. › |
ARCHIVED AD
CNC Lathe KOVOSVIT MAS, a.s. Masturn MT 32 CNC - soustruh CNC/ lathe CNC was manufactured by the machine manufacturer KOVOSVIT MAS, a.s.. Machine KOVOSVIT MAS, a.s. Masturn MT 32 CNC - soustruh CNC/ lathe CNC was built in 2010 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2010 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 221294 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 29.5 in |
| Turning diameter over bed (max) | 31.5 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 12.6 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 7.5 in |
| Maximum feed rate in Z-axis | 29.5 in/min |
| Diameter of the spindle bore | 2 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 4000 rpm |
| Length of the lathe | 85 in |
| Width of the lathe | 62.8 in |
| Height of the lathe | 73.8 in |
| Weight of the lathe | 2370 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain Manual Plus 4110 | |


















































